12 otázek a odpovědí o překyselení

 Co je to acido-bazická rovnováha?

Je to v rovnováha mezi kyselinami a zásadami, která je nezbytná pro správné fungování lidského těla. Její vychýlení ať již směrem ke kyselosti nebo k zásaditosti je pro tělo nevhodné. 

Co je to překyselení?

Překyselení neboli acidóza je situace, kdy je v organizmu vychýlena acido-bazická rovnováha ve prospěch kyselin. V těle nastává kyselé prostředí, které je ideální živnou půdou pro bujení bakterií a mikroorganizmů. 

Jak se dá překyselení zjistit?

Kyselost nebo zásaditost se vyjadřuje pomocí stupnice pH. pH si můžete změřit pomocí pH indikátorových proužků ze slin nebo z moči. Proužky se dají zakoupit v lékárnách. 

Jaké jsou správné hodnoty pH?

pH stupnice má rozsah od 0 do 14. Hodnoty pod 7 značí kyselost, hodnoty nad 7 zásaditost. Neutrální pH má hodnotu 7, okolo této hranice se pohybuje také ideální pH organizmu. 

Jaké jsou příčiny překyselení?

Hlavními příčinami je nevhodná strava, hektický životní styl, stres, nadměrná fyzická námaha a mělké dýchání. 

Které potraviny jsou kyselinotvorné?

Je rozdíl mezi potravinami kyselými (jako je například citron) a potravinami, které v těle způsobují překyselení, tj. kyselinotvornými. Mezi kyselinotvorné potraviny zařazujeme maso, včetně masa drůbežího, rybího a mořských plodů, uzeniny, černý čaj, kávu, perlivé nápoje, alkohol, vejce, čokoládu, rýži, těstoviny, chléb. 

Které potraviny jsou zásadotvorné a neutrální?

K neutrálním potravinám patří většina mléčných výrobků, zásadotvorné jsou pak zelenina (např. květák, brokolice, okurky, rajčata, česnek, cibule, špenát, mrkev atd.), ovoce (např. citrony, pomeranče, banány, hrušky, jablka atd.), houby, brambory, zelený čaj. 

Proč překyselení škodí?

Tělo pro své fungování potřebuje vyrovnané pH. Pokud dojde k překyselení, snaží se tělo opět nastolit rovnováhu. Aby kyseliny neutralizovalo, použije k tomu zásadité látky, které se v těle nachází, jako např. vápník z kostí a zubů, z vaziv, cév. Zde pak nedostatek těchto minerálů může být příčinou jiných zdravotních obtíží. 

Co se dá s překyselením dělat?

Nejlepší je změnit životní styl, omezit nadměrnou námahu, stres, vybírat si ty vhodné potraviny. Nedostatek potřebných látek pak lze tělu dodat pomocí doplňků stravy. Na pH organizmu se zaměřuje VITAR HOMEA harmony, která obsahuje rozpustnou směs minerálů (vápník, hořčík, zinek, draslík a sodík) a kapsle s rostlinnými extrakty z chlorelly a alfalfy. 

Jak si udržovat vyrovnané pH?

Pomocí měření pH indikátorovými proužky můžete vysledovat, jak na vaše tělo působí strava a styl života, který vyznáváte. Poznáte tak, co vám prospívá a co již ne. Při občasném vychýlení acido-bazické rovnováhy můžete k úpravě užívat doplněk stravy VITAR HOMEA harmony, který díky obsaženým přírodním látkám a minerálům pomáhá dostat tělo do pohody. 

Kde můžu koupit VITAR HOMEA harmony?

Výrobky VITAR HOMEA zakoupíte v lékárnách i v online lékárnách. Přípravek harmony je dostupný jako patnáctidenní nebo třicetidenní kúra.